Pogoda w Grecji

[wpc-weather id=”[wpc-weather id=”58″ /]”/]

Jeśli macie zamiar wybrać się do Grecji, nie można zapomnieć także i o pogodzie, która jest oczywiście bardzo ważna. Przynajmniej biorąc pod uwagę wypoczynek, ponieważ przecież każdy z nas chce wypoczywać wtedy, kiedy pogoda jest umiarkowana. Jak w związku z tym jest z nią w Grecji? Na pewno wielu powodów do narzekań mieć tu nie będziemy.

Trzy części klimatu

Zacznijmy od tego, że klimat w Grecji możemy podzielić na trzy części. Otóż klimat Morza Śródziemnego zarezerwowany jest dla południowej części kraju. Alpejski natomiast dominuje w górach Olympus i Pindos, a umiarkowany utrzymuje się w północnej części kraju i rozprzestrzenia się na drodze do Macedonii i na Bałkanach.

Sezon wakacyjny

Biorąc pod uwagę sezon wakacyjny, to ten w Grecji zaczyna się już pod koniec kwietnia i trwa do końca października. Czasu na to, aby spędzić tu wakacje jest w związku z tym aż nadto. Tym samym nie dziwi fakt, że niektóre z wyspy są tu niemal zamknięte, kiedy to sezon wakacyjny się kończy.

Jeśli spojrzymy na temperatury, to latem możemy się tu spodziewać temperatur znacznie przekraczających trzydzieści stopni Celsjusza. Niestety tego samego nie możemy powiedzieć o zimach, które mogą być akurat bardzo mroźne i pełne śniegu. Średnia temperatura latem to od 26 C do 30 C, a zimą od 6 C do 13,5 C. Jak zatem widzicie, różnica jest w związku tym znaczna i nie da się jej nie odczuć na własnej skórze.

Nie zapominajmy także i o opadach. Te w Grecji są zróżnicowane i zależą od regionu. W zachodniej części Grecji wynoszą od 700 mm do 1500 mm rocznie. Mniejsze odnotowuje się natomiast we wschodniej części kraju, która jest suchsza, a roczna suma opadów waha się tutaj od 400 mm do 500 mm.

Average water temperatures in Athens, Greece Copyright © 2016 www.weather-and-climate.com

Dlatego też, jeśli udajecie się już na wycieczkę do Grecji, to pod uwagę powinniście brać tylko i wyłącznie okres wakacyjny i sezon letni. Zimą raczej nie będziecie tu mieli czego szukać, bo Grecja przykryta puchem śniegu, na pewno nie ma tak wiele do zaoferowania turystom, jak ma to miejsce latem.